Mydlice lékařská kořen
Kód: 1180/50Detailní popis produktu
Složení a účinné látky mydlice
Saponiny, sacharidy, měkké pryskyřice, sliz, kaučuk, basorin, minerální kyseliny.
Účinky mydlice
- dle nařízení ES č.1924/2006 nemůžeme uvádět zdravotní účinky, proto výše uvedené léčivé účinky jsou formou tipů našich babiček a tradičního lidového léčitelství. Nejedná se o lékařské doporučení – vycházíme pouze informací z internetu, které nemusí být odborné.
Popis a vzhled
Mydlice je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky kolem 40 – 60 cm. Z hnědého oddenku vyrůstají vlásčité kořínky. Oddenky jsou křehké, aromatické a obsahují saponin ve vysoké koncentraci. Stonek tvoří drsná lodyha, která se nahoře větví. Listy mydlice jsou eliptické, podlouhlé a přisedlé. Květy mají v průměru 20 - 25 mm, na vrcholu jsou zbarvené do fialové a koruna květu je bílá až narůžovělá. Plodem jsou vejcovitě kulovité tobolky.
Příprava mydlice
Kořen mydlice připravujeme jako čaj, odvar nebo tinkturu.
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku vsypte do ¼ l studené vody, přiveďte k varu a nechte krátce povařit. V zakryté nádobě nechte 15 minut odstát a posléze sceďte. Odvar se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 - 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě.
Použití mydlice
Mydlici využíváme prakticky všude, kde se nám jen zlíbí. Využití najde v kuchyni, kde se konkrétně květ přidává například do salátů. V domácnosti obecně používáme hlavně list, stonek a také kořen. Spojení se poté povaří a vzniklá mýdlová tekutina se používá k mytí a praní starých tkanin. Využití bylinky je dále v kosmetice, kde slouží k ošetření citlivé pleti.
Používání mydlice není nijak limitováno. Pozor si musíme dát hlavně na její oddenek, který se považuje za jedovatý, proto by ho člověk neměl užívat v žádném případě.
Nežádoucí nebo vedlejší účinky
Nejsou známy případy nežádoucích účinků ani kontraindikace s léky. Při vysokých dávkách může ojediněle dojít k nechutenství, nevolnosti a bolestem břicha. Nejsou známy žádné nežádoucí účinky v těhotenství a při kojení, s ohledem k národní legislativě ji v tomto období doporučit nemůžeme.
Byliny s podobným účinkem: ashwagandha, heřmánek mletý, andělika lékařská
Další názvy mydlice: Latinský název Saponaria officinalis. Lidově se mydlice nazývá také: mýdelník, mýdlový kořen, mydlačka, psí sapín, sapún, svinský sopan nebo valchařská bylina.
Výrobce: Prodejnabylin.cz
Užitečné odkazy:
I když se věnujeme aktualitě informací o našich výrobcích, výrobní předpisy se průběžně mění, a tak se mohou měnit složení, obsah živin, alergeny nebo dietetické informace. Vždy proto doporučujeme přečíst etiketu před použitím výrobku.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Byliny |
---|---|
Alergeny: | Vegan, Vegetarián, Bez lepku, Bez přidaného cukru, Bez éček, Bez palmového oleje, Bez laktózy, DIA |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.